PATHS-RASTEM

(RazvojAlternativnihSTratEgijaMišljenja)

Program PATHS- RASTEM  u OŠ Kaštanjer provodili su učitelji  Gordana Saulig,  Vera Škrinjar i Igor Mihovilović. Program se provodio kao redovni program tijekom drugog polugodišta 1.razreda u šk.g. 2010./2011. i  prvog polugodišta 2.razreda  školske 2011./2012. g. Sadržaji programa realizirali su  se jedanput ili dvaput tjedno na satovima razrednog odjela i slobodnih aktivnosti.

Za provođenje ovog programa u prvim  razredima tražena je suglasnost roditelja.

Svi su roditelji dali suglasnost svojim potpisom za sudjelovanje učenika u ovom istraživanju. Sudjelovanje u  istraživanju nije  izazivalo neugodu već je ono postavljeno tako da  djeci donosi dobrobit.

O PROGRAMU

PATHS program je namijenjen djeci nižih razreda osnovne škole i potiče njihov socijalno-emocionalni razvoj. Učeći o sebi kroz PATHS- RASTEM program djeca će naučiti prepoznavati i izražavati svoje osjećaje, naučit će tehnike samokontrole u situacijama kada su uznemireni, stvarati i održavati prijateljstva, pravila pristojnog ponašanja te rješavati probleme koje imaju sa svojim vršnjacima i drugim osobama s kojima se svakodnevno susreću.

KLJUČNI KONCEPTI

1. SAMOEFIKASNOST(učenik dana & komplimenti)
  2. EMOCIONALNO RAZUMIJEVANJE( Lekcije o osjećajima)
  3. SAMOKONTROLA(Lekcije o uspostavljanju kontrole)
  4. VJEŠTINE MIŠLJENJA( Lekcije o rješavanju problema)
  5. SOCIJALNE VJEŠTINE I VRŠNJAČKI ODNOSI( Lekcije : pristojnost i prijateljstvo)

Provedbu PATHS –RASTEM programa superviziraju suradnici projekta- istraživački tim pod vodstvom  prof.dr.sc.Josipe Bašić (Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet, Sveučilište u Zagrebu) i dr.sc. Celene Domitrovich (SAD).

Program je preuzet iz SAD-a i tijekom posljednje 4 godine se kontinuirano uspješno provodi u Hrvatskoj u sklopu projekta „ Zajednice koje se brinu kao model prevencije poremećaja u ponašanju djece i mladih“ u dvije osnovne škole u Istri (Labin i Poreč).

Lokalnu superviziju provođenja istraživanja imali su  pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, Erik Lukšić, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb,gospođa Sonju Grozić- Živolić i  mentor -psiholog Davor Apostolovski. Surađivali smo sa učiteljicama i stručnim  suradnicima Osnovnih škola Centar i dr. Mate Demarina iz Medulina koje su , također, bile eksperimentalne škole. Naše učiteljice, Gordana, Vera i učitelj Igor , koji su provodili program PATHS-RASTEM lekcije u svojim razredima te koordinatorica,pedagoginja Nada, svojim su konstruktivnim primjedbama tijekom susreta i sastanaka razmjenjivali iskustva iznoseći  svoj stav o važnosti programa i mogućnostima provođenja istog. Pročelnici su dobivene povratne  informacije proslijedili nadležnim tijelima koja bi mogla biti dobar suport za  provođenje programa.

Rezultati istraživanja su prezentirani u svibnju 2012. u Poreču kada je ustanovljena statistički značajna razlika između kontrolnih i eksperimentalnih škola u korist onih koje su provodile program . Time se dokazala svrsishodnost i funkcionalnost takve edukacije što smo, nažalost,morali prekinuti zbog izostanka financijske podrške.