GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE

POSTANIMO UREDNICI NA JEDAN DAN

Razgovor i druženje s  novinarkom Danijelom Bašić Palković, novinarkom i zamjenicom glavnog urednika portala Istra24

Na kraju drugog polugodišta učenici izvannastavne aktivnosti Građanskoga odgoja i obrazovanja učili su o Medijima ili sustavima javnog informiranja. Učenici su promišljali o načinima širenja vijesti ili drugih sadržaja u svrhu informiranja, obrazovanja i zabave cjelokupnog stanovništva.

Veliku pozornost učenicima je zaokupila zadaća medija u društvu: prijenos informacija, omogućavanje komunikacije između ljudi, povezivanje krajeva, ljudi te  rad medija koji je uređen Zakonom o medijima.

Naši su se učenici okušali  u radionici- u kojoj su na jedan dan postali urednici. Izabrali su svoje suradnike te podijelili posao prema vrsti informacija koje su pretraživali ( sport, kultura, zabava, vijesti). Napravili su grafički prijedlog naslovne stranice. Zaključili su kako nije jednostavno biti urednik  te su u goste pozvali , dugogodišnju diplomiranu novinarku Danijelu Bašić Palković koja je ujedno i zamjenica glavnog urednika portala Istra24.

Jako nas je razveselio dolazak i spremni smo bili na postavljanje raznih pitanja. Naša gošća nam je vrlo jasno, vrlo detaljno objašnjavala sve što nas zanima. Pitanja su bila tematski raznolika : profesija novinara, pojam novinarstva, etičnosti novinara, opisa svakodnevnog obavljanja posla, suradjne s timom, izlazak na teren, formiranje vijesti, istinitosti vijesti, Zakon o medijima i sl.

Uživali smo te puno toga naučili. Naša nas je gošća zaključno poučila kako novinari trebaju biti motivirani,  angažirani i jednako kritični prema svima kao i da je imperativ modernog društva građanski proaktivno, iskreno i pošteno novinarstvo.

POSJET PRENOČIŠTU ZA BESKUĆNIKE

Danas su naši učenici 5.ih razreda u pratnji učitelja Nikole Vukelića krenuli put Tršćanske 26, gdje su u sklopu nastave Građanskog odgoja i obrazovanja, posjetili Prenoćište za beskućnike. Prihvatilište nas je lijepo primilo i spremno ispunili želju da se učenici upoznaju sa samim centrom. Tamo su upoznati sa radom i načinom funkcioniranja prenoćišta kao i tehničkim karakteristikama istog. Saznali su kako prenoćište ima svoje radno vrijeme u kojem korisnici mogu u njemu boraviti, pravila ponašanja, vrste pomoći koje ono pruža, a također naučili su i da postoje različite vrste beskućništva. Uz mnoštvo postavljenih pitanja učenici su dobili odgovore na to koja je glavna djelatnost prenoćišta, tko je sudjelovao u njegovoj izgradnji, kada je osnovan, kako u praksi funkcionira odnos između voditelja i korisnika, tko su njihovi korisnici i mnoge druge stvari koje su ih zanimale. Sa željom da prenoćište u budućnosti ima što manje korisnika, srdačno smo zahvalili na prijemu i pozdravili se.

POSJET SVEUČILIŠNOJ KNJIŽNICI PULA

Učenici pod pratnjom profesora Nikole Vukelića posjetili su Sveučilišnu Knjižnicu u Puli kako bi se bolje upoznali sa načinom rada ustanove. Ljubazni djelatnici knjižnice rado su prihvatili poziv i odazvali se za stručno vodstvo učenika. Pokazali su im što Sveučilišna knjižnica uopće jest, tko se njome služi, kako se posuđuju knjige, što je potrebno za učlaniti se te im ispričali nešto o povijesti same ustanove. Učenici su pokazali veliku zainteresiranost i žar za učenjem novih stvari koje do tog trenutka o knjižnici nisu znali. U profesorskoj čitaonici knjižnice bili su izloženi primjerci starih izdanja knjiga koje su učenici mogli sami prolistati i pitati što god ih zanima. Na kraju vodstva, osim zadužnica, svaki od učenika dobio je knjigu kao poklon njihovoj matičnoj knjižnici u osnovnoj školi Kaštanjer.

GOO U POSJETI DC KARLO ROJC

Učenici koji pohađaju izvannastavnu aktivnost Građanski odgoj i obrazovanje danas su posjetili jedan od simbola Pule – društveni centar Karlo Rojc. Dočekani od strane Gordane Trajković, voditeljice Dnevnog boravka, učenike se upoznalo s radom Društvenog centra i svim njegovim sastavnicama. Na primjeru izložbe učenika Tehničke škole Pula, voditeljica je našim učenicima pokazala kako se i njihovi radovi jednom mogu naći  u izložbenom prostoru, tako ih potaknuvši na kreativnost i stvaranje novih djela. Nakon toga, voditelj Radio Rojca, Boris Bjelica – Bebetto, učenicima je pokazao kako funkcionira radio kojeg oni  slušaju i demonstrirao radio opremu, što je učenike osobito zainteresiralo jer su spomenuli da često slušaju spomenuti radio i njegov glas kao voditelja. Neki su izrazili želju da u budućnosti budu radio-voditelji te da bi voljeli imati svoju emisiju. Na kraju obilaska Rojca, učenike je dočekao Marko Grbac Knapić, voditelj radionice Re-Gepetto , funkcionalnog prostora u kojem građani mogu besplatno popraviti predmete i uređaje po „uradi sam“ principu. Tamo im je demonstrirao načine popravka starih uređaja, mnogih koje učenici do tada nikad nisu vidjeli. Sve u svemu, jedan interesantan, edukativan i produktivan obilazak poznate pulske ustanove, koji je bio na obostrano zadovoljstvo - i domaćina i učenika.

Nikola Vukelić, učitelj povijesti

« Travanj 2024 »