Savjeti pedagoga

Savjeti postoje da bismo olakšali životne poteškoće koje nam mogu prouzročiti loša životna iskustva. Upravo stečena životna iskustva akumuliraju se te oblikuju staračku  mudrost  ili su pak istraživana raznim znanstvenim postupcima i uobličena u stručno znanje. Upravo ovo drugo daje kompetenciju pedagogu da daje savjete djeci te svima onima koji sudjeluju u odgojno-obrazovnom procesu (odgojitelji, učitelji, roditelji...).

Odrastaš, jesu li promjene na meni uobičajene????

Od posljednjeg rođendana puno stvari  se promijenilo. Kao prvo, puno si pametniji/a  nego što si bio/la prošle godine.

No, možda su neke druge promjene u pitanju – one za koje još nisi spreman/a.  Možda si  viši/a nekoliko centimetara iznad svih ostalih u razredu.  Ili nisi, ali se osjećaš nisko i sitno.

Možda se nisi udebljao/la ni grama, a ne možeš stati u svoje omiljene traperice. A sada se gledaš u ogledalo misleći samo na jednu stvar: Jesam li ja kao i svi drugi?

Svatko je različit

Kada odete u neki trgovački centar,  dobro pogledajte oko sebe. Vidjet ćete visoke ljude, niske ljude, ljude sa širokim ramenima, malim nogama, velikim trbusima, dugim prstima, mršavim ... tek toliko da se zapitate.

Možete promijeniti frizuru ili staviti novi šešir, ali kako izgledate nije u potpunosti pod vašom kontrolom. Vaš izgled uvelike je određen izgledom vaših roditelja. Vaši roditelji prenose svoje gene, a ti geni sun odlučili kakav će biti vaš fizički izgled, vašu boju očiju i teksturu kose, čak i pjegice na licu.

Što učiniti ako si zabrinut/a?

Ako se brineš za svoju težinu, nagli rast ili ako si ostao/la nizak porazgovaraj s roditeljima,  a ako te ni to ne smiri pitaj svog liječnika. On će ti reći ako nešto nije u redu s tobom. Ali, najvjerojatnije je da si ti jedinstvena osoba na ovom svijetu koja raste na svoj jedinstveni način.