Sport u školi

GRANIČAR

Graničar (eng. dodgeball od dodge "izbjeći, izmaknuti se" + ball "lopta") je ime tradicionalne igre koja se uči na satovima tjelesne i zdravstvene kulture diljem svijeta, obično u osnovnoj školi, ali i u srednjim školama i na sveučilištima i kao profesionalni sport. Popularan je i neslužbeni graničar, kojeg često igraju đaci na igralištu ili u dvorani. Ima mnogo varijacija igre, ali svaka uključuje izbjegavanje lopte s kojom igrači suprotnog tima gađaju igrače trenutnog tima. Prvi zapis o dječjoj igri zvanoj "izbjegni loptu/graničar" postoji još od 1905. godine.

Iako je slična igri između dvije vatre, ne radi se o istoj igri. Ekipa nastupa u mješovitom sastavu tj. sastavljena je od dječaka i djevojčica. U ekipi mora biti minimalno tri dječaka ili tri djevojčice koji odmjeravaju snage u brzini i snalažljivosti. Ekipa može maksimalno prijaviti 9 igrača od kojim je jedna 1 zamjena, koja nastupa samo u slučaju ozljede ili nemogućnosti dolaska nekoga od 8 prvoimenovanih.

U igri sudjeluje osam (8) igrača, sedam (7) u svojoj polovici terena za igru i jedan graničar. Graničar se nalazi iza linije terena za igre na suprotnoj strani od polovice terena za igru gdje se nalazi njegova ekipa. Suparnička ekipa nalazi se između graničara i njegove ekipe

Cilj igre je da svaka ekipa rukom bačenu loptu neobranjivo pogađa igrače suparničke ekipe u njihovom polju, a da izbjegnu iste namjere suparničke ekipe.

Ekipa osvaja set kada postigne 15 poena (jedan pogodak donosi jedan poen). U igri pobjeđuje ekipa koja prva osvoji dva seta. U slučaju neriješenog rezultata (1:1 u setovima), igra se treći set (tie-break) tj. izbacivanjem iz igre igrača suparničke ekipe jednokratnim pogocima.

Igra počinje tako da graničar upućuje loptu u igru. Protivničke igrače se smije gađati tek nakon dva dodavanja. Dodavanje je akcija kojom se lopta upućuje suigračima i prelazi prostor terena iznad dohvata protivničkih igrača. Neuspjelo dodavanje se smatra kada lopta dođe u posjed protivničkoj momčadi i tada ekipa čim ponovno dođe u posjed lopte mora ostvariti dva uspješna dodavanja. Također ovo pravilo vrijedi i za ekipu koja nije bila prva u posjedu lopte.

Poen se postiže neobranjivim direktnim pogotkom loptom bačenom rukom (rukama) u suparničkog igrača. Poen vrijedi nakon što je lopta pogodila suparničkog igrača i pala na tlo. U slučaju kada suparničkog igrača lopta pogodi i ne udari u tlo nego je uhvati suigrač pogođenog igrača to nije ostvareni poen.

Sportske vijesti