OKOLIŠ SPREMAN ZA NOVE EKO AKTIVNOSTI

Autor: Nada Crnković, 26. 9. 2022.

Nova školska godina je već krenula kao i  povratak učenika u školske klupe.

Prvi susret učenika nakon ljetnog odmora odvijao se cijelom površinom školskog dvorišta. Bilo je prekrasno vidjeti to mnoštvo djece, roditelja, dide i bake  na jednom mjestu, sigurne i zaštićene unutar školskog dvorišta.

Školsko dvorište podijeljeno je u šest različitih cjelina. To su školski vrt i učionica na otvorenom, drvored ladonji i voćaka, asfalitirano dvorište glavog ulaza s igralištem za graničar, stražnji dio s igralištem za razrednu nastavu, prilazni put za dvoranu s prekrasnom maslinom i lipom te maslinik iza sportske dvorane. Čest je boravak učenika  na zraku u školskom okolišu koje iz godinu u godinu učenici s učiteljima redovito održavaju i uređuju. U akcije se često uključuju i sami roditelji kroz vrlo aktivno Vijeće roditelja. Eko grupa već je krenula sa svojim aktivnostima prethodno planirajući što bi se sve ove godine moglo raditi. Svake godine škola se uključuje u eko akcije čišćenja i uređenja okoliša, sadnje i brige o biljkama surađujući s Udrugom Zelena Istra   i s udrugom za zaštitu prirode i  okoliša "Zasadi stablo, ne budi panj". Isto tako, dežurni razredi nakon velikog odmora, obilaze dvorište i kupe otpad i tradicija je to u ovoj školi  već više od 60 godina. Domar škole redovito  kosi travu i radi jutarnju provjeru čistoće okoliša prije same nastave. Trvrtka Herculanea  redovito pregledava drveće,  podrezuje i oblikuje krošnje, a za zdravlje stabala brinu se Hrvatske šume.

Najvažnije je u svemu tome educirati djecu da budu odgovorni za svoj vlastiti okoliš  kao pojedinci i kao grupa  koji svojim aktivnim djelovanjem pridonose ljepšem životu u zajednici kreirajući sami lijep i zdrav okoliš.

Voljeli bismo da i brdo na kojem se djeca rado vole igrati , a nalazi se unutar školske ograde , bude uređeno, ali je to izvan naše nadležnosti jer  je privatno vlasništvo.

Zahvalni smo da imamo školskog okoliša velike kvadrature  na kojem 540 učenika naše škole provodi svoje odmore, nastavne sate na otvorenom, sportske aktivnosti  i slobodno vrijeme.

Evo malo slika okoliša koji je spreman za nove poduhvate u novoj školskoj godini.  Upravo zbog aktivnosti i izgleda okoliša škola je dobila status Ekoškole prije 6 godina i svake dvije godine ga potvrđuje kontinuiranim starim i novim aktivnostima.