Dan ružičastih majica_zadnja srijeda u veljači

Autor: Nada Crnković, 23. 2. 2022.

U Hrvatskoj se, devetu godinu za redom, posljednje srijede u veljači, obilježava Dan ružičastih majica, a 2017. godine je Hrvatski sabor izglasao Dan ružičastih majica kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja. Ideja o obilježavanju tog dana pojavila se 2007. godine u Kanadi, u cilju povećanja svijesti građana o problemu vršnjačkog nasilja. Naime, dječak koji je došao u školu u ružičastoj majici, u znak podrške svojoj oboljeloj majci, postao je žrtva nasilja. U znak podrške tom dječaku, njegovi školski kolege također su odjenuli ružičaste majice, a njihova poruka protiv nasilja uskoro je obišla svijet.

Moramo naučiti poštivati jedni druge i biti tolerantni prema drugačijem mišljenju, stavu ili stilu života. Trebamo se držati pravila da drugima ne činimo ono što i nama ne bi bilo ugodno.

Bez obzira o kakvom se obliku nasilja radilo, kada ga vidimo, potrebno je reagirati (smireno!) i potražiti pomoć.

Što je sve nasilje među mladima?

Nasiljem među djecom i mladima smatra se svako namjerno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje, usmjereno prema djeci i mladima, od strane njihovih vršnjaka. Osobito je zabrinjavajuće nasilje tzv. bullying, koje traje duže vrijeme i usmjereno je na istu osobu, a provodi ga jedan ili više učenika (jači protiv slabijeg ili grupa protiv pojedinca). Bullying obično uključuje i publiku koja vrlo često na zlostavljanje reagira smijehom i pažnjom, podupirući tako nasilnika i ohrabrujući nasilje. Djeca se boje istupiti iz gomile i time riskirati da i sami postanu žrtve, šute i igraju ulogu koju procjenjuju da je sigurna.

Fizičko nasilje: udaranje, guranje, gađanje, šamaranje, čupanje, zaključavanje, napad različitim predmetima, pljuvanje i slično.

Psihičko nasilje: ogovaranje, nazivanje pogrdnim imenima, ismijavanje, zastrašivanje, izrugivanje, namjerno zanemarivanje i isključivanje iz skupine kojoj pripada, širenje glasina, oduzimanje stvari ili novaca, uništavanje ili oštećivanje djetetovih stvari, ponižavanje, naređivanje ili zahtijevanje poslušnosti ili na drugi način dovođenje djeteta u podređeni položaj.

Nasilje se danas sve više čini putem interneta i društvenih mreža (facebook, twiter i dr.). Pravila ponašanja na internetu slična su pravilima ponašanja u stvarnom životu pa tako ismijavanje, vrijeđanje ili maltretiranje drugih na internetu nije dopušteno. Nasilje na internetu je objava statusa ili poruka zbog koje se osoba osjeća neugodno ili joj se na taj način prijeti. Osim pisane poruke, može se raditi o snimanju neprimjernih sadržaja mobitelom i postavljanju takvih sadržaja na internet (videozapisi ili fotografije, kojima je cilj uvrijediti, poniziti, zaprijetiti, nanijeti bilo kakvu štetu).