PREVENTIVNE AKTIVNOSTI - EDUKACIJE ZA UČENIKE

Autor: Mia Matković Mandić, 30. 11. 2021.

Odjel prevencije Policijske uprave istarske tijekom studenog održao je edukativna predavanja za učenike 5.abc, 7.abc te 8.abc razreda.

„ZDRAV ZA 5“

Nacionalni projekt „Zdrav za 5“, projekt usmjeren  je na prevenciju ovisnosti o alkoholu, drogama,  igri na sreću i podizanju razine svijesti o važnosti zaštite okoliša, biljnog i životinjskog svijeta, a namijenjen je učenicima 8.ih razreda. Učenici su imali priliku saznati važne informacije o prekršajnoj i kaznenoj odgovornosti alkoholiziranih osoba već od 14 godine života. Upoznali su se s kažnjivim ponašanjima koja nastaju pod utjecajem alkohola s nekoliko primjera iz prakse koji se odnose na mlade osobe. Tim primjerom saznali su da mladi ljudi pod utjecajem alkohola mogu biti i žrtve i počinitelji kažnjivih djela (nasilje, imovinski delikti, tučnjave, prometne nesreće i slično).  Kroz predavanje im je također naglašeno da postoji razlika koncentracije alkohola u organizmu kod muškog i ženskog spola i  koliku štetnost alkohol uzrokuje mladim osobama u razvoju njihovog mozga.

Navedenim predavanjem učenike se nastojalo osvijestiti o štetnosti konzumiranja alkohola. Aktivnom uključenosti i zainteresiranosti na temu kroz razgovor s policijskim službenikom upućuje na važnost održavanja ove vrste edukativnog predavanja.

VRŠNJAČKO NASILJE

Edukativno predavanje za učenike 5.ih razreda održao je policijski službenik te je ukazano na pojavne oblike, načine suzbijanja i prevenciju, kao i kazneno-pravnu zaštitu u pogledu ove vrste nasilja. Također, na predavanju su učenici upoznati i s elektroničkim nasiljem, kako ga prepoznati, s naglaskom na oprez u korištenju mobitela i interneta u svakodnevnoj komunikaciji.

NASILJE NA INTERNETU

Predavanje za učenike 7.ih razreda policijski službenik održao je na temu nasilja na Internetu (cyberbullying). Učenici su upoznati s primjerenim ponašanjem na Internetu i prepoznavanjem neprimjerenog ponašanja  te sa zakonskim odredbama vezanim uz vršnjačko nasilje na Internetu, posebno na društvenim mrežama.