Mjesec hrvatske knjige 2021. (15. listopada - 15. studenoga)

Autor: Mia Matković Mandić, 12. 11. 2021.

Mjesec hrvatske knjige nacionalna je manifestacija koja traje od 15. listopada do 15. studenoga i u tom se periodu kroz raznovrsne i mnogobrojne programe promiče kultura čitanja i pisanja kao izrazito važna društvena vrijednost.

Glavni je cilj upozoriti na važnost knjige i čitanja.

Ovogodišnja manifestacija održava se u okviru Godine čitanja, a tema glasi Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto je: Ajmo hrvati se s knjigom!

Učenici 6.b, 6.c, 8.b i 8.c razreda, uz učiteljicu Tinu Kovačić,  odlučili su sudjelovati u „hrvanju“ s knjigom kroz razne aktivnosti i stvaralačke zadatke vezane uz djela za cjelovito čitanje.

Učenici 6.b razreda čitali su djelo Twist na bazenu, autora Jadranka Bitenca.

Čitajući, izrađivali su vlastite, šarolike umne mape o pročitanom djelu. Također, raspoređeni u grupe, trebali su osmisliti i prezentirati radove vezane uz: igru asocijacija, igru brzih pitanja, usmenu dramatizacija ulomka po želji, križaljku te ples (što je twist te naučiti nas ostale plesati).

Učenici 6.c razreda čitali su djelo Waitapu, autora Jože Horvata.

Nakon pročitanog djela i pojedinih zadataka vezanih uz djelo, učenici su trebali napisati priču o svome strahu, spremiti u kuvertu i napisati naslov. Na satu su izmiješali sve kuverte, otvorili i čitali strahove ne znajući o komu je riječ te odlučili da će strahove pokušati što prije prebroditi.

Uz navedeno, učenici su imali i kreativan dio zadatka, odrediti pouku djela, zapisati je i staviti u ukrašenu bocu. Zamisliti da je to poruka koju će nepoznat netko pronaći nakon mnogo godina nasukanu na dalekoj i nepoznatoj obali.

Učenici 8.b razreda čitali su djelo Breza, autora Slavka Kolara.

Djelo su prvo usporedili s cjelovečernjim filmom Breza redatelja Ante Babaja snimljenog 1967. prema Kolarovim novelama Breza i Ženidba Imre Futača. Usporedivši djelo i film, učenici su pisali o Položaju žena u društvu (kroz lik Janice).

Nakon što su na satu pročitali svoje stavove, odlučili su suditi Marku. Održali su sat sudnice, imali svjedoke i optuženog, tužitelja, branitelja, porotu i sudca koji je pomno održavao red u sudnici.

Presuda je donesena, KRIV JE!

Učenici 8.c razreda čitali su djelo Djevojčica iz Afganistana, autorice Deborah Ellis.

Iako autorica nije hrvatskih korijena, kroz ovaj mjesec, a i sve ostale,  promičemo i Godinu čitanja kroz koju učenici (uz hrvatske autore) čitaju i vrijedna djela svjetske književnosti.

Učenici su izradili prezentaciju kroz koju smo upoznali život u Afganistanu, nekada i danas, uspoređivali život i obitelj nas i djevojčice te raspravljali o tomu koliko je nama život lagodniji i koliko cijenimo ono što nam je dostupno, prvenstveno obrazovanje. Također, pisali su pisma djevojčici Parvani u kojima su zabilježili svoje dojmove nakon pročitane knjige.

Da ne ostane samo u okvirima učionica, svi radovi izloženi su u hodniku škole kako bismo pokazali svoj trud, volju, motiviranost i kreativnost te zajedno poručili….

AJMO HRVATI SE S KNJIGOM!

Učiteljica: Tina Kovačić, prof. hrvatskog jezika i književnosti