MEĐUNARODNI DAN PLANETA ZEMLJE

Autor: Mia Matković Mandić, 28. 4. 2021.

Ideja o obilježavanju Dana planeta Zemlje predstavljanja je 1969. godine. Međutim, službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22.travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine. Dan planeta Zemlje obilježava se kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu.

U OŠ Kaštanjer Pula Dan planete Zemlje obilježen je kao integrirani dan posvećen sadržajima s temom očuvanja okoliša.

Učenici od I. – IV. razreda Međunarodni Dan planete zemlje obilježili su sadnjom biljaka, pjevanjem pjesmica o planeti Zemlji te mnogim likovnim radovima i rukotvorinama.

I.a razred s učiteljicom Magdalenom Černjul, na satu hrvatskog jezika obradili su tekst „Kako se plavi zec spustio na Mjesec“ te su na satu likovne kulture izrađivali Zemlju od tijesta. Uz pisanje prigodnih poruka Zemlji zapjevali su i pjesmice. Vrijedni su bili i u vanjskom djelu škole pa su odradili mini eko akciju čišćenja okoliša.

Učenici I. b, I. c, II.b i III.c razreda s učiteljicama Eržebet Kvarantom, Verom Šebelić, Larom Čikada , Verom Škrinjar i učiteljicama iz produženog boravka Klaudijom Racan Ukošić , Teom Horvat i Anom Kvaranta nakon odrađenih sadržaja o važnosti očuvanja okoliša izradili su plakate i likovne radove na temu Dana planete Zemlje.

Učenici II.a razreda s učiteljicom Karlom Gjuretek iz produženog boravka oživili su stare kartonske kutije te izradili kutije za recikliranje ambalaže koje će se nalaziti u njihovoj učionici.

Radilo se, sadilo i presađivalo u školskom vrtu stoga su vrijedni učenici III.a i IV.b razreda s učiteljem Igorom Mihovilovićem i učiteljicom Marijom Čulinović presadili su ružmarin i lavandu iz vrtnih gredica u školski vrt.

U IV.a razredu, učenici s učiteljicom Katicom Lučić bili su posebno kreativni te su za Dan planeta zemlje pripremili mnogo likovnih radova od prešanog cvijeća, lijepili su razne sjemenke te pritom stvorili razne motive Zemlje. Oživili su i stare staklenke te ih pretvorili u šarene vaze.

Učenici V. – VII. razreda u nastavi na daljinu, izradili su mnoge digitalne crteže, prezentacije na temu recikliranja, odigrali zanimljive kvizove te napisali sastavke i pjesme na temu susreta s Majčicom Zemljom.

Na nastavi hrvatskog jezika s učiteljima Ilijom Ćorićem, Natašom Ilić-Agatić i Tinom Kovačić napisali su pjesme i sastavke s temom zemlje kao i osmislili rođendanske čestitke. Zanimljive pjesmice pjevale su se i na glazbenoj kulturi s učiteljicom Tatianom Giorgi. Dan planete Zemlje proslavio i obilježio se i na engleskom jeziku s učiteljicom Emi Belušić gdje su učenici 7.b i 8.c pisali pjesmice na engleskom jeziku.

Učenici 6.c razreda s učiteljicom geografije Ivanom Marijanović odigrali su zanimljive kvizove dok su na satu prirode učenici 6.a i 6.b razreda s učiteljicom Mandom Papac napravili prezentaciju o recikliranju te osmislili i oživili stare stvari i pritom naučili o procesu održivog razvoja. Na satu likovne kulture, učenici 7.b i 7.c s učiteljicom Nevenom Starčević izradili su zanimljive likovne radove s motivom Zemlje.

Pod opširnije pogledajte video o provedenim aktivnostima, literarne radove učenika te prezetnaciju učenika o recikliranju.

5.b_pjesme.pdf (210.48 KB)
6._razredi.pptx (3.15 MB)