E-learning u našoj školi

Autor: Branka Antunovic Piton, 30. 6. 2008.

KAD JE ZA UČENJE DOVOLJAN SAMO KOMPJUTER
Online nastavom do lakšeg i zabavnijeg učenja
Tridesetak učenika viših razreda Osnovne škole Kaštanjer sudjelovalo je u projektu online učenja programiranja. Naučili su se koristiti programskim jezikom MSW Logo, unutar kojeg se nalaze lekcije, vježbe, zadaci, testovi, asinkroni komunikacijski alati, forum i elektronička pošta

Napisala i snimila Tatjana GRBIĆ
E-learning ili učenje uz pomoć informatičke tehnologije, odnosno različitih softvera te računala, interneta, CD-ova ili videomreža, sve je popularnije, a da i kod nas uzima maha nedavno je dokazala pulska Osnovna škola Kaštanjer. Naime, ona je kao jedna od osam izabranih u Hrvatskoj od veljače do kraja školske godine bila uključena u pilot-projekt online učenja programiranja. Kako doznajemo od profesorice Branke Antunović-Piton, ovo je prvi takav projekt u ovom dijelu Europe za osnovne škole koji je pokrenuo Carnetov edukacijski centar Edupoint pod nazivom »Online tečajevi programiranja u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj«.
...
- Ovaj tečaj je super. Sami smo birali lekcije koje ćemo obrađivati, a genijalno je što smo ih mogli prolaziti i 50 puta ako nam nešto nije bilo jasno. Jedan zadatak mogli smo rješavati na više načina i preko foruma se dogovarati. U ovom programu mogli smo nacrtati likove u 3D tehnici, pokretati ih i mijenjati im boje. U školi smo radili jednom tjedno, a doma svakodnevno po 15 minuta. Preko interneta je puno zabavnije učiti jer smo putem foruma raspravljali o određenim temama i uz to pročitali mišljenja ostalih. Od tehničkih problema mogu izdvojiti samo vezu koja je bila spora. Svidjelo mi se što je tečaj okupio različite generacije, oduševljeno kaže Marija Pezić, učenica sedmog razreda.
Tečajem je bio fasciniran i šestaš Julian Žmak koji kaže da mu je on pomogao u savladavanju gradiva, a želja mu je da se u školi sve uči na takav način. - Htio bih da i sljedeće godine bude tečaj, ako ne u logu, onda u nečem drugom, kaže i dodaje da je upoznao jako dobru ekipu.
Nije se stalo samo na sudjelovanju u tom projektu jer se
učenik osmog razreda Petar Brodarić prijavio na Carnetov tečaj Front Pagea i naučio izrađivati internet stranice, a potom i na tečaj Flasha, pomoću kojeg je zakoračio u svijet animacije, odnosno multimedijalnih sadržaja. Bio je najmlađi polaznik tečaja s obzirom na to da su na njemu mahom sudjelovali sveučilišni profesori i nastavnici. Položio je sve ispite i osmislio stranicu na temu islama koja se može pogledati na oskastanjer.zxq.net.

Preuzeto sa http://www.glasistre.hr/?a6b532a89483177cba6e537116bfa020,TS,3825,3800,18809,,234528,,

I još nešto  VAŽNO  o ovom projektu  čije su autorice Lidija Kralj i Gordana Sokol :

20. 6. 2008. dodijeljene su nagrade
Comenius-EduMedia-Auszeichnung. Po prvi  put (mislim) su dobitnici i iz
Hrvatske. Medu nagradenima je i nas tecaj "Logo-online ucenje
programiranja". Kompletan popis mozes vidjeti na
http://www.gpi-online.de/front_content.php pod linkom Presseinformationen.

Izvor: Glas Istre