Vijesti iz škole
Moj kvart-održiv kvart / izložba školskih projekata /Kaštanjer-prijatelj pčela
Autor: Nada Crnković, 5. 10. 2020.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna održivog razvoja Zelena Istra je organizirala zanimljiva javna događanja.

U četvrtak 1. listopada događaj „Moj kvart - održiv kvart” nakratko je oživio Maksimijanovu ulicu (bivša Ribarska ulica) uz izložbu pulskih školskih održivih projekata. Događaj je započeo otvorenjem izložbe učeničkih projekata koji se tiču održivog razvoja te projekcijom animiranog filma „Planet u glavu”.

Naime, u sklopu projekta Zelene Istre „Znanje za održivo djelovanje” osnovne škole Monte Zaro, Kaštanjer, Šijana, Vladimira Nazora Krnica te srednja škola Gimnazija Pula - osmislili su i proveli zanimljive projekte kojima su htjeli u svojim kvartovima potaknuti održivi razvoj: od kampanje zaštite pčela i sadnje medonosnog vrta (OŠ Kaštanjer), lobiranja za grad bez plastičnih vrećica uz kreativne radionice izrade torbi i prirodnih sapuna do valoriziranja urbanih šuma i izgradnje zelenog krova, oživljavanja Pragrandea kao divljeg srca grada i pomoći starijim sugrađanima.

Više o školskom projektu pod opširnije.

KAŠTANJER - PRIJATELJ PČELA

školski projekt OŠ Kaštanjer Pula

Pčele su ključne za opstanak čovjeka: više od 80% biljaka oprašuju upravo pčele. Bez njih čovječanstvo bi vrlo brzo ostalo bez hrane. Alarmantna je činjenica da se u zadnjem desetljeću populacija pčela smanjila za više od 30%! Učenici Osnovne škole Kaštanjer svojim će projektom skrenuti pozornost lokalne zajednice na ovaj vrlo važan problem i pokazati svojim sugrađanima na koji način možemo pomoći pčelama da prežive, čak i u urbanoj sredini. Učenici će u suradnji s lokalnom udrugom pčelara lobirati u komunalnom poduzeću da se na javnim površinama posade biljke koje će pomoći pčelama u pronalasku hrane, uz pomoć roditelja i susjeda izgradit će i svoj školski vrt bogat medonosnim biljkama, a izložbom svojih likovnih radova na temu pčela u Gradskoj knjižnici potaknut će svoje sugrađane da i oni posvete više pažnje i brige ovim kukcima o kojima ovisi i naš opstanak. Do sada su učenici sudjelovali na edukativnim radionicama u Udruzi pčelara, organizirali projekciju filma “Život pčela”, izradili logo kampanje, a “eko grupa” je napravila istraživanje o važnosti pčela.